Máte rádi mikiny? 7 faktů, které jste o nich určitě nevěděli. 

shutterstock_1533832277 (1)

 

Najdeme ji snad v každém dámském i pánském šatníku. Každý den ji alespoň minimálně jednou na někom potkáme. Ano, řeč je naprosto obyčejné mikině. Zamysleli jste se však někdy nad tím, odkud se vzala, jak vznikla a co z ní udělalo tak oblíbený kousek? 

 

  1.  Mikina nezačala svou cestu pozitivně

Plášť s kapucí, předek dnešních mikin, byl původně spojován se zlými silami a smrtí. Každý přece zná obraz smrtky zahalené v tmavém plášti skrývající obličej pod temnou kapucí. Díky této asociaci získali své pověstné kápie i katové, přinášející rovněž konec života, a tak mikina nezačala svou cestu zcela populárně. 

 

       2.  První mikiny vznikly ve starověkém Řecku

Úplně první zmínky o “mikinách” pocházejí ze starověkého Řecka a Říma, kdy měli mikiny podobu delšího pláště či róby se šňůrkou na utažení a velkou, dnes tak oblíbenou, kapuci. Mikina ve střihu, tak jak ji znáte dnes byla vytvořena až v roce 1930 Knickerbocker Knitting Company. Další rozvoj nastal v 70. letech, kdy si mikinu s kapucí osvojila Hip hopová scéna. 

 

        3.  V 17. století sloužila k utajení cest za milenci

Nejdříve sloužila delší verze mikiny jako tradiční oděv mnichů, kteří se procházeli  a dumali po Starověkém Řecku. V 17. století začala sloužit v podobě delšího pláště na zakrytí a utajení žen při jejich cestách za milenci. Ve 20 století se stala oblíbenou součástí šatníku především sportovcům, díky tomu, že neomezuje v pohybu a krásně prohřívá svaly. Následně si našla své fanoušky i mezi dělníky a dále se rozšířila do široké veřejnosti i jako každodenní oblečení. 

 

        4. Největším patronem je zakladatel Facebooku

Největším patronem klasických mikiny s kapucí a zipem je sám Mark Zuckerberg, který se nechal slyšet, že si svůj den bez mikiny ani nedokáže představit. Na svém instagramu také zveřejnil fotku skříně, která obsahuje pouze šedá trička a mikiny na každý den v týdnu. Šedá mikina k Zuckerbergovi patří zkrátka stejně jako rolák ke Stevu Jobsovi.

 

        5. Mikina se stala symbolem protestů v roce 2012

Mikina s kapucí se také stala symbolem boje za spravedlnost. Když došlo 26. února 2012 k pouliční potyčce, která skončila smrtí studenta Trayvona Martina, zvedla se vlna protestů kvůli nespravedlivě vedenému stíhání střelce George Zimmermana. Policisté totiž odmítli střelce zadržet s odůvodněním, že místní zákony netrestají použití střelné zbraně v sebeobraně, i přestože důkazy o napadení nevypovídaly. Sympatizanti se studentem Tayvonem Martinem pak začali vycházet do ulic v mikinách, jako symbol nesouhlasu nad průběhem trestního řízení. 

 

        6. Nejdražší mikina pochází z Londýna

Nejdražší mikinu na světě navrhla Londýnská návrhářka Mary Katrantzou pro podzimní kolekci 2014 a byla naceněna na 26, 000 $. Mikinu je možné zakoupit i na splátky. 

 

         7. Mikina se dostala do top 10 módních kousků, které musíte mít

Dámská mikina se v současnosti probojovala až na přední příčky módních kousků, které vám rozhodně nesmí chybět v šatníku. O první příčky se dělí například s nadčasovou bílou košilí nebo padnoucími džínami. 

 

BeautyPlus_20191103184918543_save (2)

 

Získala si mikina i vaše srdce? Tak rozhodně neváhejte svůj šatník rozšířit i o originální barevné mikiny, které navrhuje a šije česká značka Utopy. Mikiny, které u ní najdete, jsou vhodné nejen na sport, ale i volný čas. A navíc se jedná o čistě českou produkci od designu až po poslední steh, a tak nejen že si uděláte radost, ale také podpoříte lokální trh.

 

Prohlédnout mikiny 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení