Pro velký zájem může docházet k menšímu opoždění objednávek. Moc děkujeme za podporu a snažíme se co nejrychleji vše dohnat a navýšit kapacitu výroby. Tom CEO

Máte rádi mikiny? 7 faktů, které jste o nich určitě nevěděli. 

shutterstock_1533832277 (1)

 

Najdeme ji snad v každém dámském i pánském šatníku. Každý den ji alespoň minimálně jednou na někom potkáme. Ano, řeč je naprosto obyčejné mikině. Zamysleli jste se však někdy nad tím, odkud se vzala, jak vznikla a co z ní udělalo tak oblíbený kousek? 

 

  1.  Mikina nezačala svou cestu pozitivně

Plášť s kapucí, předek dnešních mikin, byl původně spojován se zlými silami a smrtí. Každý přece zná obraz smrtky zahalené v tmavém plášti skrývající obličej pod temnou kapucí. Díky této asociaci získali své pověstné kápie i katové, přinášející rovněž konec života, a tak mikina nezačala svou cestu zcela populárně. 

 

       2.  První mikiny vznikly ve starověkém Řecku

Úplně první zmínky o “mikinách” pocházejí ze starověkého Řecka a Říma, kdy měli mikiny podobu delšího pláště či róby se šňůrkou na utažení a velkou, dnes tak oblíbenou, kapuci. Mikina ve střihu, tak jak ji znáte dnes byla vytvořena až v roce 1930 Knickerbocker Knitting Company. Další rozvoj nastal v 70. letech, kdy si mikinu s kapucí osvojila Hip hopová scéna. 

 

        3.  V 17. století sloužila k utajení cest za milenci

Nejdříve sloužila delší verze mikiny jako tradiční oděv mnichů, kteří se procházeli  a dumali po Starověkém Řecku. V 17. století začala sloužit v podobě delšího pláště na zakrytí a utajení žen při jejich cestách za milenci. Ve 20 století se stala oblíbenou součástí šatníku především sportovcům, díky tomu, že neomezuje v pohybu a krásně prohřívá svaly. Následně si našla své fanoušky i mezi dělníky a dále se rozšířila do široké veřejnosti i jako každodenní oblečení. 

 

        4. Největším patronem je zakladatel Facebooku

Největším patronem klasických mikiny s kapucí a zipem je sám Mark Zuckerberg, který se nechal slyšet, že si svůj den bez mikiny ani nedokáže představit. Na svém instagramu také zveřejnil fotku skříně, která obsahuje pouze šedá trička a mikiny na každý den v týdnu. Šedá mikina k Zuckerbergovi patří zkrátka stejně jako rolák ke Stevu Jobsovi.

 

        5. Mikina se stala symbolem protestů v roce 2012

Mikina s kapucí se také stala symbolem boje za spravedlnost. Když došlo 26. února 2012 k pouliční potyčce, která skončila smrtí studenta Trayvona Martina, zvedla se vlna protestů kvůli nespravedlivě vedenému stíhání střelce George Zimmermana. Policisté totiž odmítli střelce zadržet s odůvodněním, že místní zákony netrestají použití střelné zbraně v sebeobraně, i přestože důkazy o napadení nevypovídaly. Sympatizanti se studentem Tayvonem Martinem pak začali vycházet do ulic v mikinách, jako symbol nesouhlasu nad průběhem trestního řízení. 

 

        6. Nejdražší mikina pochází z Londýna

Nejdražší mikinu na světě navrhla Londýnská návrhářka Mary Katrantzou pro podzimní kolekci 2014 a byla naceněna na 26, 000 $. Mikinu je možné zakoupit i na splátky. 

 

         7. Mikina se dostala do top 10 módních kousků, které musíte mít

Dámská mikina se v současnosti probojovala až na přední příčky módních kousků, které vám rozhodně nesmí chybět v šatníku. O první příčky se dělí například s nadčasovou bílou košilí nebo padnoucími džínami. 

 

BeautyPlus_20191103184918543_save (2)

 

Získala si mikina i vaše srdce? Tak rozhodně neváhejte svůj šatník rozšířit i o originální barevné mikiny, které navrhuje a šije česká značka Utopy. Mikiny, které u ní najdete, jsou vhodné nejen na sport, ale i volný čas. A navíc se jedná o čistě českou produkci od designu až po poslední steh, a tak nejen že si uděláte radost, ale také podpoříte lokální trh.

 

Prohlédnout mikiny